SINIFLAR ARASI FORUM

Made İn Efe Sazcı
 
AnasayfaGaleriSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Zeus (Genel)

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 14
Kayıt tarihi : 30/01/09

MesajKonu: Zeus (Genel)   Perş. Haz. 04, 2009 10:06 am

Razz ZEUS', eski Yunan mitolojisi'nde Olympos dağının tek sahibidir. Şimşek, kartal ve meşe ağacı Zeus'un simgeleridir.

Gökyüzünün, şimşek ve gökgürültülerinin tanrısıdır. Çoğu zaman elinde bir şimşek ile resmedilmiştir.

Rheia, Zeus'u doğurur fakat Zeus'un titanlar'a düşman olacağını önceden bilen titanların annesi Gaia Zeus'u öldürme emrini 2.ci oğlu Kronos'a verir. Zeus'un Raee adında Hera'dan bir kız vardır. Fakat bu kız En Büyük Tanrı olara nitelendirildiği için Raee'nin henüz küçükken kontrol edilemez gücünü kullanmak isteyenlere karşı Zeus Olympos Dağı'nı yarıp Raee'yi oraya koymuştur. Raee her şeyi kontrol edebilen bir tanrıdır. Kısaca dört ana elementi birden kontrol edebilen (Avatar) bir Shaman'dır.

Kronos Rheia'ya giderek olayı anlatır ve Rheia, Zeus'u titanlara vereceğine dair söz verir. Fakat Zeus doğduktan sonra bu sözünden vazgeçer ve Zeus'u bir kartala emanet eder. Kronos gelince de bebeğe benzeyen bir taş parçasını beze sarıp Kronosa uzatır. Kronos taşı farketmeden yutar ve geri gider, fakat Gaia olayı öğrenmiştir ve oğlu Kronos'u yok eder. Zeus ise bir mağarada büyür yeterli güce ulaşınca annesini ve kardeşleri Hades ve Poseidon'u esir eden Kronos'nun elinden kurtarır ve titanlara savaş açar. Titanların ruhlarını yakalayarak onları esir eder fakat en büyük titan olan Atlas, bu olayı duyunca hemen savaş bölgesine gider ve tam Gaia ve dört kardeşi esir olacakken onları kurtarır. Zeus'da Atlas'ın ruhunu yakalar ve onu sonsuza dek dünyayı taşımaya mahkum eder. Kurtulan diğer titanlar yer altında daha güvenli bir yerde yaşamaya başlamışlardır. Anne titan Gaia Zeus'tan intikam almak için oğlu Prometheus'u Olympos dağındaki hayat ateşini çalmak için gönderir. Prometheus ateşi Zeus dan çalmayı başarır. Gaia bu ateşle insanoğlunu yaratır ve Zeus'a düşman etmek için uğraşır ama insanlar Zeus'un tanrı olduğuna inanır ve ona taparlar. Gaia'nın bu planı da boşa gitmiştir. Aradan uzun zaman geçer ve Zeus'un üç tane çocuğu olur; Ares, Athena ve Feyim adlı bu üç yeni savaş tanrısı olympos dağının üyesi olurlar. Tüm bilgilerin yanısıra haşin ve cömertliği ile bilinen Zeus'un oğlu Feyim olympos dağında öğrenim görmüştür. Kültürlü, zeki, çevik ve ahlaklı bir yapısı vardır.

Zeus'un oğulları içinde en hayırlısıdır. Athena ya olan karşıtlığıyla tanınmaktadır. Fikirsel konularda her daim ayrı düşmüşlerdir. Zeus'un oğlu Feyim babasına işlerinde yardım ederdi. Bu neden ile Zeus onu çok severdi. Truva Harbinde Truvalıları desteklemiş ancak sözünü geçirememiştir. Bunun üzerine Yunanlılar Athena'nın safına geçmiştir. Kaybeden Truvalılar İtalya'ya giderek orada bir koloni kurmuştur. Ayrıca bazı Yunan kolonileri ona adeta tapardı.Bu neden ile eski Truvalılar Zeus düşmanlığı ile tanınır. Ares'e olan düşmanlığı ve Athena'nın ona duyduğu kıskançlık Athena'yı ve Ares'i Feyim'e düşman yapmıştır. Bir gün Feyim tahtında otururken Athena yanına gelip Feyim'e kırmızı şarap ikram eder. Feyim bu duruma şaşırır ama belli etmez. Şarabı içer ve taşa dönüşür. Athena Feyim'i öldürmek için şaraba zehir koymuştur. Bundan öncede bir savaş sırasında Ares, Feyim'e gökten taş yağdırmıştır. Fakat Feyim babasından dolayı sahip olduğu şimşekleriyle Ares'in saldırısını geri çevirmiştir. Feyim taş olduktan sonra Zeus olayın duyulmaması için Feyim'in taşlaşmış halini günümüzdeki İstanbul'a gönderir. Geçen zaman dilimi içerisin de Bizantion adında bir ticaretci günümüz İstanbul'unda Feyim'in taşlaşmış halini bulunca Feyim adına anıtlar dikilmiştir.Ancak günümüzde bu anıtlara rastlanılmamaktadır. Çünkü; Müslümanlar 1453 yılında İstanbul Fethi ile Yerebatan Sarnıcında ki tek kalan Yüce Feyim anıtını tahrip etmişlerdir.

Zaman ile tahrip olan anıt yok olmuştur. Feyim anıtının geriye kalan parçaları üçe bölünüp, biri Yunanistan'a, diğeri eski Bizans Kralları'nın kaçış yolu olarak bilinen Kayabaşı'nda ki Şahintepe Mağarasına,sonuncusu ise Çemberlitaş Kulesi'nin altında olduğu çeşitli tarih ve arkeologlar tarafından savunulmaktadır.Zeus'un oğlunun mezarı Alaiye(Alanya) dadır.

Athena titanlarla dost olur. Bunu öğrenen Ares, babası Zeus'a bildirir, Zeus da Athena'ya bir daha yeryüzüne inmeme cezası verir ve Athena artık Ares'e düşman olmuştur. Bu olayı duyan Feyim de Ares'e düşman olmuştur. Ares'in dünyayı ele geçirmek için topladığı orduyu Athena yok eder. Ares'de buna karşılık Athena'nın şehri Atina'yı yıkmak için işe koyulur fakat ares Atina'ya giremez. Şehri yok etmenin yollarını düşünen Ares, Atina olan bir savaşı izler. Bu savaş barbarlarla Sparta'lıların savaşıdır. Yenilen Sparta ordusundan geriye tek bir kişi kalır, o da Sparta ordusunun komutanı Kratos'dur. Kratos evinden ayrılırken karısına ve kızına ölmemek için söz verir. Barbar lideri ise Kratos'u köşeye sıkıştırır ve tam öldürecekken Kratos düşmanını yok etmesi karşılında hayatını Ares'e satar. Ares'in eline büyük bir fırsat geçmiştir. Kratos'u Atinayı yıkmak için kullanmak ister ve kratos un önerisini kabul eder ve tüm barbarları yok eder. Kratos'a kaos bıçaklarını verir bu bıçaklar üç metrelik bir zincire bağlıdır. Bu zincirler kratos'un eline yapışır. Kratos artık bir tanrı gücüne kavuşmuştur. Ares kratos'dan kratos'un köyündeki herkesi öldürmesini ister ve kratos herkesi öldürür ve geriye bir tek kızı ve karısı kalır. Ares kratos'un iradesini alır ve karısını ve kızını öldürür. Kratos artık ares'ten nefret etmektedir.

Zeus aşktan çok güzellikle ilgilidir tanrıçaların en güzellerinden Hera ile evlenebilmek için hayli uğraşmıştır.Ama bu yalnızca evliliğin kutsallığını bozmuştur.Buna çok kızan Hera ona yaşamını zindan etse de aldırdığı yoktur.Hera nın korkusundan aşk meceralarına hayvan kılığına girip öyle gider.Hera evlilik tanrıçası olduğu için Zeus la iyi geçinmek zorunda olsa da Zeus'un evlilikdışı çocuklarına ve ilişkiye girdiği kadınlara yapmadığını bırakmaz.Zeus başlangıçtaki yumuşaklığını kaybeder o ve posedion'un öfkesi korkunçtur.Tek fark Zeus'unkini çabuk geçmesidir.Zeus yine sevecen tavırlar takınmaya başlar. Razz
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://efsaneler.hareketforum.com
 
Zeus (Genel)
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Forumun Genel İstatistikleri ?
» Forumun Genel Staff'ı
» Genel Bölüm Kuralları
» Forumun genel kuralları
» rutbelerin-genel-olarak-gorevleri-nelerdir

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
SINIFLAR ARASI FORUM :: MİTOLOJİ :: Zeus-
Buraya geçin: